Expoziție digitală – anul nou chinezesc

Expoziție digitală organizată cu sprijinul Ambasadei Republicii Populare Chineze la Bucuresti.

Între 11 – 26 februarie 2021,  Muzeul Județean Gorj ”Alexandru Ștefulescu” va marca noul an chinezesc cu o serie de expoziții digitale oferite de Ambasada Republicii Populare Chineze la București.

Cele trei expoziții cu temă festivă – Anul Nou Chinezesc (Chinese New Year), Cultura Anului Nou Chinezesc (Culture of the Chinese New Year) și Picturile de Anul Nou Chinezesc (Woodcut New Year Painings) prezintă o parte importantă a culturii chineze, de la obiceiurile și tradițiile acestei sărbători până la decorațiunile folosite pentru a aduce noroc, bunăstare, dragoste sau sănătate în noul an.

Anul 2021 va fi anul bivolului de metal și va începe, potrivit calendarului chinezesc, pe 12 februarie. Anul nou chinezesc nu are o dată fixă, el se sărbătorește ținând cont de ciclurile lunii. Festivitățile dedicate Noul An Chinezesc sau Festivalului Primăverii, cum mai este el cunoscut, vor culmina cu Festivalul Lampioanelor ce va avea loc în data de 26 februarie 2021.

Anul Nou Chinezesc este o sărbătoare a fericirii și împărtășirii bucuriei. Potrivit credințelor tradiționale chineze, odată cu apariția Chunze (Anul Nou în China) vine căldura primăverii și renașterea naturii.

Cele trei expoziții virtuale vor putea fi admirate atât pe pagina de facebook a Muzeului Județean Gorj ”Alexandru Ștefulescu” cât și pe site-ul propriu, muzeugorj.ro.

Prin aceste noi expoziții, adaptate condițiilor actuale, Muzeul Județean Gorj ”Alexandru Ștefulescu” continuă colaborarea cu Ambasada Republicii Populare Chineze la București după ce anii trecuți a organizat mai multe expoziții ce promovează culura chineză precum: ”Costume splendide ale grupurilor etnice din China”, ”Monede chinezești – O istorie de 3000 de ani”,”Festivalul primăverii. Anul nou chinezesc”, ”Frumusețile Chinei” sau ”Noul Drum al Mătăsii, etc.