În perioada ianuarie – iulie 2020, Muzeul Județean Gorj ”Alexandru Ștefulescu” derulează proiectul ”Explorarea tradițiilor populare autohtone și a transmiterii lor generațiilor viitoare ”, ce reprezintă o colaborare între Muzeul Județean Gorj și Oregon Folklife Network din Eugene, SUA. Proiectul este finanțat prin programul Communities Connecting Heritage al Departamentului de Stat al SUA și este administrat de World Learning.

Scopul principal al proiectului este de a susține colaborarea internațională și înțelegerea reciprocă între popoare prin realizarea de activități cultural-educative ce urmăresc promovarea si conservarea patrimoniului cultural intangibil.

Activitățile proiectului includ – workshop-uri de trandiții populare, expoziții, vizite de documentare, concerte de muzică populară, etc.