De la străbuni pentru urmaşi – comori dănciuleştene

Joi, 23 februarie 2017, orele 10.00, la Sala Maură din cadrul Palatului Administrativ din Târgu Jiu are loc evenimentul „De la străbuni pentru urmaşi – comori dănciuleştene”, cu ocazia închiderii proiectului „DATINI OLTENEŞTI”.
Proiectul a avut drept scop conservarea și promovarea patrimoniului cultural al comunei Dănciuleşti, prin realizarea de piese de muzică populară, care sunt interpretate de tineri din localitate, ale căror calități interpretative au fost recunoscute la nivel județean şi chiar naţional. Textele pieselor au fost scrise pe teme inspirate din lucrările monografice ale localităţii.
De asemenea, au fost puse în scenă atât piesele, cât şi suitele de dansuri populare ale Ansamblului Folcloric „Cununiţa” Dănciuleşti.

Organizatori:
Consiliul Judeţean Gorj
Consiliul Local Dănciuleşti
Primăria Dănciuleşti
Muzeul Judeţean Gorj

Partenerii evenimentului:
Ansamblul Artistic Profesionist „Doina Gorjului”
Şcoala Populară de Artă Târgu Jiu