Centenar „Ecaterina Teodoroiu, eroina de la Jiu” 1917-2017

Centenarul trecerii în nemurire a eroinei poporului român, Ecaterina Teodoroiu, va fi marcat marți, 22 august 2017, printr-o serie de manifestări omagiale și comemorative organizate de către autorităţile locale și judeţene, la Târgu Jiu.
Prezentăm alăturat programul integral al evenimentului evocator:

Ora 11.00 – Slujbă de pomenire a Eroinei Ecaterina Teodoroiu la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Vădeni.
Ora 12.00- Sădire STEJARUL RECUNOȘTINȚEI – semnal trompeți Locație: Casa Memorială „Ecaterina Teodoriu” din Târgu Jiu. Participă: Asociația Cercetașilor Tradiționali din România – Filiala Gorj, Asociația Națională „Cultul Eroilor Regina Maria”- Filiala Gorj, Consiliul Județean al Elevilor Gorj, Colegiul Național „Ecaterina Teodoroiu”, Școala Gimnazială „Ecaterina Teodoriu” din Târgu Jiu, reprezentanții Consiliului Județean Gorj, Instituției Prefectului Gorj, Primăriei Municipiului Târgu Jiu, ai instituțiilor județene de cultur, etc.

Ora 17.00 – în Piața Prefecturii din Centrul Municipiului Târgu Jiu – la Mausoleul „Ecaterina Teodoroiu” – Instalarea Gărzii de Onoare
Ora 17.05 – Slujba de rugă și închinare pentru poporul român
Ora 17.15 – Cuvânt despre semnificația evenimentului
Ora 17.20 – Alocuțiuni evocatoare
Ora 17.30 – Moment artistic evocator susținut de Ansamblul Artistic Profesionist „Doina Gorjului” Ora 17.45 – Depunere de coroane
Ora 18.00 – Moment „Onor la erou” (Stingere)
Ora 18.05 – Defilarea Gărzii de Onoare Ora
18.20-19.15 – Procesiune „In memoriam” pe Axa „Constantin Brâncuși” (Masa Tăcerii – Biserica Sfinții Apostoli „Petru și Pavel” – Coloana Infinitului)
Ora 19.20 – Proiecție filme: Documentar „Cătălina Teodoroiu – Eroina poporului român”; Film artistic „Ecaterina Teodoroiu” , în Parcul Coloanei Infinitului din Târgu Jiu
Participă: Consiliul Județean Gorj, Primăria Municipiului Târgu Jiu, Instituția Prefectului – Județul Gorj, Asociația Cercetașilor Tradiționali din România – Filiala Gorj, Asociația Națională „Cultul Eroilor Regina Maria” – Filiala Gorj, Colegiul Național „Ecaterina Teodoroiu”, Școala Gimnazială „Ecaterina Teodoriu” din Târgu Jiu, Ansamblul Artistic Profesionist „Doina Gorjului”, Școala Populară de Artă din Târgu-Jiu, Centrul Județean Pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Gorj, Muzeul Județean „Alexandru Ștefulescu” Gorj, Biblioteca Județeană „Christian Tell”, Societatea de Stiinte Istorice din Romania – Filiala Gorj, Garnizoana Târgu Jiu, Inspectoratul Județean de Poliție Gorj, Inspectoratul de Jandarmi Județean „Tudor Vladimirescu”, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Lt. Col. Dumitru Petrescu”, Protoieria Târgu Jiu, primării din județ.

Pentru acest eveniment, Consiliul Județean Gorj a realizat medalii omagiale cu efigia: „Ecaterina Teodoroiu. 100 de ani de la trecerea în Eternitate. 1917 – 2017”. Medalia este un omagiu adus Eroinei de la Jiu, ca un arc peste timp, păstrând vie în memoria posterității personalitatea, faptele de arme și sacrificiul său, la 100 de ani de la moarte. Cu același prilej au fost realizate și insigne de rever „Centenar Ecaterina Teodoroiu”, cu portretul colorizat al eroinei. Atât medaliile omagiale cât și insignele vor fi oferite din partea reprezentanților Consiliului Județean Gorj invitaților prezenți la manifestarea comemorativă din ziua de 22 august.